Skip navigation

Küpsiste eeskirjad

Dysoni veebisait kasutab küpsiseid 

Altpoolt leiavad kasutajad põhjalikumat teavet veebisaidil kasutatavate küpsiste paigutamise, kasutamise ja halduse kohta. https://dyson.com.ee.

Samuti pakume seal selle teemaga seotud kasulikke linke. Kui vajate veel teavet (mida allpool ei leidu), siis võtke meiega ühendust aadressil: comenzi@dyson.com.ro. Lugege järgmine teave hoolikalt läbi.  

See veebisait kasutab küpsiseid (nii meie kui ka kolmandate osapoolte omi), et pakkuda kasutajatele paremat sirvimiskogemust ja teenuseid, mis on spetsiaalselt neile kohandatud. Nn veeb 2.0-s mängivad küpsised tähtsat rolli juurdepääsu andmisel ning mitmesuguste teenuste pakkumisel, mida saab interneti vahendusel kasutada, nt: 

teatud seadete kohandamine, nt: keel, milles sait kuvatakse, valuuta, milles teatud hinnad on esitatud, teatud toodete valikud (suurused, muud andmed jne) 

Küpsised annavad veebisaitide omanikele väärtuslikku tagasisidet selle kohta, kuidas kasutajad nende saite kasutavad, ja võimaldavad muuta saiti tõhusamaks ja kasutajatele mugavamaks.

Küpsised võimaldavad saitidele paigaldada multimeediat ja muud tüüpi rakendusi teistelt veebisaitidelt ning luua väärtuslikum, kasulikum ja meeldivam sirvimiskogemus. Samuti parandavad need veebireklaami tõhusust.

Mis on küpsis?

Internetiküpsis (nimetatakse ka sirvimisküpsiseks või HTTP-küpsiseks või lihtsalt küpsiseks) on väike fail, mis koosneb tähtedest ja numbritest, mis salvestatakse kasutaja arvutisse, mobiiliterminali või muud tüüpi seadmesse, millega internetti kasutatakse. 

Küpsis paigaldatakse päringu kaudu, mille veebiserver saadab brauserisse (nt Internet Explorer, Firefox, Chrome), ja see on täiesti passiivne (ei sisalda tarkvaraprogramme, viiruseid ega nuhkvara ega suuda kasutada teavet kasutaja kõvakettalt). 

Küpsis koosneb kahest osast: nimest ja küpsise sisust ehk väärtusest. Küpsise eluiga on piiratud; tehniliselt võttes saab veebiserver, mis küpsise saatis, seda uuesti kasutada vaid siis, kui kasutaja läheb tagasi selle veebiserveriga seotud veebisaidile.

Küpsised ei saa küsida isikuandmeid ning enamasti ei suuda need internetikasutajate isikut tuvastada.

Küpsistel on kaks põhikategooriat:

sessiooniküpsised – need salvestatakse ajutiselt veebibrauseri küpsiste kausta, nii et brauser peaks need meeles, kuni kasutaja veebisaidilt väljub või brauseriakna sulgeb (nt veebimeilikontolt või sotsiaalvõrgustikust sisse/välja logib)

püsiküpsised – need salvestatakse arvuti või seadme kõvakettale (ja sõltuvad üldiselt küpsisele määratud elueast). Püsiküpsiste hulgas on ka neid, mille paigaldas veebisaidile keegi muu peale veebisaidi, mida kasutaja kasutab. Neid nimetatakse kolmanda osapoole küpsisteks ja need võivad anonüümselt meelde jätta kasutaja huvid, et kasutajale asjakohasemat reklaami pakkuda.

Millised on küpsiste eelised?

Küpsis sisaldab teavet, mis seob veebibrauseri (kasutaja) kindla veebiserveriga (veebisaidiga). Kui brauser seda veebiserverit uuesti kasutab, suudab see lugeda juba salvestatud teavet ja vastavalt reageerida. Küpsised tagavad kasutajatele meeldiva sirvimiskogemuse ja toetavad mitmete veebisaitide püüdeid pakkuda kasutajatele mugavaid teenuseid: näited – privaatsuseelistused, keele-eelistused, ostukorv või asjakohane reklaam.

Milline on küpsise eluiga?  

Küpsiseid haldavad veebiserverid. Küpsise eluiga võib oluliselt varieeruda, olenevalt selle paigaldamise eesmärgist. Teatud küpsiseid kasutatakse ainult üheks sessiooniks (sessiooniküpsised) ja neid ei säilitata pärast seda, kui kasutaja veebisaidilt lahkub, mõned küpsised jäävad aga alles ja neid kasutatakse uuesti iga kord, kui kasutaja sellele veebisaidile naaseb (püsiküpsised). Kasutaja võib küpsise brauseri seadetest igal ajal kustutada.

Mis on kolmanda osapoole küpsised?  

Teatud sisu osad mõnel saidil võivad olla esitatud kolmandate isikute/teenusepakkujate poolt (nt uudistekast, video või reklaam). Need kolmandad osapooled võivad veebisaidi kaudu küpsiseid paigutada ja neid nimetatakse kolmanda osapoole küpsisteks, sest neid ei paiguta vastava veebisaidi omanik. Kolmandast osapoolest teenusepakkujad peavad samuti järgima kohaldatavaid seadusi ja veebisaidi omaniku privaatsuspoliitikat.

Kuidas kasutab küpsiseid see sait?

Selle saidi külastamisel võidakse paigaldada järgmised küpsised:

- saidi talitluse küpsised

- külastajate analüüsi küpsised

- geolokatsiooni küpsised

- registreerimisküpsised

- reklaamiküpsised

- reklaamiteenuse pakkuja küpsised

Talitlusküpsised

Seda tüüpi küpsised säilitavad kasutaja eelistusi sellel saidil, nii et neid ei pea veebilehe külastamisel iga kord seadistama. Näiteid: - videomängija helitugevuse seaded - brauseriga ühilduv video voogedastuskiirus.

Külastajate analüüsi küpsised

Iga kord, kui kasutaja külastab seda veebisaiti, genereerib kolmanda osapoole pakutav analüüsitarkvara kasutajaanalüüsi küpsise. See küpsis ütleb meile, kas olete seda saiti varem külastanud. Brauser ütleb meile, kas teil on see küpsis olemas, ja kui ei ole, genereerime me selle. See võimaldab jälgida unikaalseid kasutajaid, kes meid külastavad, ja seda, kui tihti nad seda teevad.  

Kuni te ei ole sellel saidil registreeritud, ei saa seda küpsist kasutada üksikisikute tuvastamiseks; seda kasutatakse ainult statistilistel eesmärkidel. Kui olete registreerunud, saame teada ka teie esitatud andmeid, näiteks teie e-posti aadressi ja kasutajanime – need on konfidentsiaalsed ja neile kehtivad nõuete ja tingimusteprivaatsuspoliitika ning isikuandmete kaitset käsitlevate õigusaktide sätted.

Geolokatsiooni küpsised

Neid küpsiseid kasutab tarkvara, mis määrab kindlaks, millisest riigist te pärit olete. See on täiesti anonüümne ja seda kasutatakse ainult sisu suunamiseks – isegi kui olete meie eesti- või muukeelsel saidil, saate sama reklaami.

Registreerimisküpsised

Kui registreerute sellel saidil, genereerime küpsise, mis annab meile teada, kas olete registreeritud või mitte. Meie serverid kasutavad neid küpsiseid selleks, et näidata meile, millise kontoga olete registreeritud ja kas teil on luba teatud teenuse kasutamiseks. Samuti saame selle abil seostada kõik teie poolt meie saidile postitatud kommentaarid teie kasutajanimega. Kui te ei ole teinud valikut „Hoia mind sisselogituna“, kustutatakse see küpsis automaatselt, kui sulgete oma brauseri või arvuti.

Reklaamiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil teada saada, kas olete veebireklaami vaadanud, mis tüüpi see on ja kui kaua on möödunud sellest, kui te reklaami nägite. Kasutame neid küpsiseid veebireklaami suunamiseks. Samuti võime kasutada kolmanda osapoole küpsiseid reklaami paremaks suunamiseks, näiteks näidata reklaame puhkuse kohta, kui kasutaja on hiljuti külastanud veebilehel mõnda puhkust käsitlevat artiklit. Need küpsised on anonüümsed; need salvestavad teavet vaadatud sisu, mitte kasutajate kohta. Lisame anonüümseid küpsiseid ka teistele saitidele, kus me reklaamime. Neid saates saame neid kasutada teie kui selle saidi kasutaja äratundmiseks, kui külastate hiljem meie saiti; saame selle teabe põhjal edastada reklaami.

Muud kolmanda osapoole küpsised

Mõnedele lehekülgedele võivad kolmandad osapooled paigaldada oma anonüümseid küpsiseid, et jälgida rakenduse edukust või kohandada rakendust. Saidi kasutamise viisi tõttu ei pääse ta nendele küpsistele juurde, nagu ka kolmandad osapooled ei pääse juurde sellel saidil salvestatud küpsistele. Näiteks kui jagate artiklit, kasutades selle saidi sotsiaalmeedia nuppu, salvestab see sotsiaalvõrgustik teie tegevuse.

Millist teavet salvestatakse ja millisele teabele on küpsiste kaudu juurdepääs?

Küpsised salvestavad teavet väikesesse tekstifaili, mis võimaldab veebisaidil brauseri ära tunda. Veebiserver tunneb brauseri ära, kuni küpsis aegub või kustutatakse. Küpsis salvestab olulist teavet, mis parandab sirvimiskogemust (nt veebilehe keeleseaded, kasutaja hoidmine veebimeilikontol sisselogituna, internetipanga turvalisus, toodete hoidmine ostukorvis).

Miks on küpsised internetis olulised?

Küpsised on interneti tõhusa toimimise aluseks, sest need aitavad luua iga kasutaja eelistuste ja huvide põhjal kasutajasõbralikku sirvimiskogemust. Küpsistest keeldumine või nende inaktiveerimine võib muuta mõnede saitide kasutamise võimatuks.  

Küpsistest keeldumine või nende inaktiveerimine ei tähenda, et te ei saa enam internetireklaami – see tähendab lihtsalt, et reklaam ei võta enam arvesse teie eelistusi ja huvisid, mis on ilmnenud teie sirvimiskäitumise kaudu.

Näiteid küpsiste (mis ei nõua kasutaja autentimist konto kaudu) olulistest kasutusviisidest:

- kasutaja eelistuste järgi kohandatud sisu ja teenused – uudiste kategooriad, ilm, sport, kaardid, avalikud ja riiklikud teenused, meelelahutussaidid ja reisiteenused;

- kasutaja huvide järgi kohandatud pakkumised – paroolide säilitamine, keele-eelistused (nt otsingutulemuste kuvamine eesti keeles);

- Interneti sisu lastekaitsefiltrite säilitamine (pererežiimi valikud, turvalised otsingufunktsioonid);

- reklaamiedastuse sageduse piiramine – reklaamide kuvamiskordade arvu piiramine konkreetsele kasutajale;

- kasutajale asjakohasema reklaami pakkumine;

- mõõtmis-, optimeerimis- ja analüüsifunktsioonid – näiteks veebilehe teatava liiklustaseme kinnitamine, mis tüüpi sisu vaadatakse ja kuidas kasutaja veebilehele jõuab (nt otsingumootorite kaudu, otse, teistelt veebilehtedelt jne). Veebilehed teevad selliseid kasutusanalüüse, et veebilehti kasutajate huvides paremaks muuta.

 

Turvalisus- ja privaatsusprobleemid

Küpsised EI OLE viirused! Nad kasutavad lihtsat tekstivormingut. Need ei koosne kooditükkidest, seega ei saa neid käivitada ja nad ei hakka ka ise tööle. Seetõttu ei saa nad paljuneda teistes võrkudes, et tööle hakata või end kopeerida. Kuna nad ei suuda neid funktsioone täita, ei saa neid pidada viirusteks. 

Küpsiseid saab siiski kasutada negatiivsetel eesmärkidel. Kuna need salvestavad teavet kasutajate eelistuste ja sirvimisajaloo kohta nii konkreetsel saidil kui ka paljudel teistel saitidel, saab küpsiseid kasutada nuhkvarana. Paljud nuhkvaratõrjetooted on sellest teadlikud ja märgivad viiruste/nuhkvara kustutamise/skannimise käigus küpsised alati kustutamiseks. 

Üldiselt on brauseritel integreeritud privaatsusseaded, mis pakuvad küpsiste vastuvõtmise eri tasemeid, aegumistähtaegu ja automaatset kustutamist pärast konkreetse veebisaidi külastamist.

Muud küpsistega seotud turbeaspektid:

Kuna identiteedikaitse on väga oluline ja kujutab endast iga internetikasutaja õigust, on oluline olla teadlik võimalikest probleemidest, mida küpsised võivad tekitada. Kuna need edastavad pidevalt brauseri ja veebisaidi vahel mõlemas suunas teavet, siis on võimalik küpsistes sisalduvat teavet pealt kuulata, kui ründaja või volitamata isik sekkub andmete edastamise protsessi. See võib juhtuda (väga harva) siis, kui brauser loob ühenduse serveriga, kasutades krüpteerimata võrku (nt kaitsmata WiFi-võrku). 

Teised küpsisepõhised rünnakud on seotud küpsiste valede seadetega serverites. Kui veebisait ei lase brauseril kasutada ainult krüpteeritud kanaleid, saavad ründajad seda nõrkust ära kasutada, et eksitada brausereid teavet saatma kaitsmata kanalite kaudu. Seejärel kasutavad ründajad seda teavet loata juurdepääsuks teatud saitidele. Isikuandmete kaitse kõige sobivama meetodi valimisel on väga oluline olla ettevaatlik.

Küpsisepõhised nõuanded turvaliseks ja vastutustundlikuks sirvimiseks:

Tulenevalt küpsiste paindlikkusest ja asjaolust, et enamik kõige külastatavamaid ja suuremaid veebisaite kasutab küpsiseid, on nende kasutamine peaaegu vältimatu. Küpsiste väljalülitamisel ei saa kasutaja juurdepääsu kõige populaarsematele ja laialdaselt kasutatavatele saitidele, sh YouTube’ile, Gmailile, Yahoole ja teistele.

Siin on mõned nõuanded, et tagada küpsiste abil muretu sirvimine:

- Kohandage oma brauseri küpsiste seadeid nii, et oleks tagatud turvalisus ja mugavus.

- Kui teid ei häiri küpsised ja te olete arvuti ainus kasutaja, võite määrata sirvimisajaloo ja isiklike juurdepääsuandmete talletamisele pikad aegumistähtajad.

- Kui jagate arvutit teistega, siis kaaluge oma brauseri seadistamist nii, et brauseri sulgemisel kustutatakse individuaalsed sirvimisandmed. Sel viisil saate kasutada veebilehti, mis paigutavad küpsiseid, ja kustutada külastusteave, kui sirvimisseanss suletakse.

- Paigaldage ja uuendage pidevalt nuhkvaratõrjerakendusi.

Paljud nuhkvaratõrjerakendused tuvastavad veebisaitide vastaseid rünnakuid. See takistab brauseri juurdepääsu veebisaitidele, mis võivad kasutada ära brauseri nõrkusi või laadida alla ohtlikku tarkvara. Veenduge, et teie brauser oleks alati ajakohastatud. Paljud küpsisepõhised rünnakud kasutavad ära vanemate brauseriversioonide nõrkusi. 

Küpsised on kõikjal ja neid ei saa vältida, kui soovite juurdepääsu parimatele ja suurimatele veebisaitidele – nii kohalikele kui ka rahvusvahelistele. Kui teil on selge arusaam küpsiste tööpõhimõtetest ja eelistest, saate võtta vajalikke turvameetmeid, et internetti turvaliselt kasutada.

Kuidas küpsised peatada?

Küpsiste keelamine ja nende vastuvõtmisest keeldumine võib muuta teatud veebisaitide külastamise ja kasutamise ebapraktiliseks või keeruliseks. Samuti ei tähenda küpsiste vastuvõtmisest keeldumine, et te ei saa/näe enam veebireklaame. Te saate oma brauseri konfigureerida nii, et see ei võtaks enam vastu neid küpsiseid, või saate seadistada oma brauseri nii, et see võtaks küpsiseid vastu konkreetselt veebilehelt. Kui te aga küpsiseid kasutada ei luba, ei saa te näiteks jätta kommentaare. Kõik nüüdisaegsed brauserid pakuvad võimalust küpsiste seadeid muuta.

Need seaded asuvad tavaliselt brauseri menüüs „Valikud“ või „Eelistused“. Nende seadetega saab tutvuda järgmistel linkidel, samuti võite kasutada oma brauseri „Abi“ valikut, et rohkem teada saada.

- küpsiste seaded Internet Exploreris

- küpsiste seaded Firefoxis

- küpsiste seaded Chrome’is

- küpsiste seaded Safaris

Kolmandate osapoolte küpsiste seadete kohta saate teavet ka veebisaidilt  www.youronlinechoices.com/ee/ , kus leiate lisateavet internetireklaamiga seotud privaatsuse kohta.